Hejt to niestety nieodłączna część wszystkich mediów społecznościowych. Dotyka on wielu internautów, co przyczynia się do pogorszenia stanu psychicznego, a nawet może doprowadzić do depresji. Dlaczego hejtujemy i jak poradzić sobie z hejtem?
Każdy z nas może być hejterem. Wynika to między innymi z tego, że Internet to miejsce, w którym czujemy się bardziej anonimowi. Ukrywamy się za ekranem i pozwalamy sobie na zachowania, które na żywo nie miałyby miejsca. Czasem jest to kwestia osobistej kultury lub jej braku. Niektórzy ludzie są przyzwyczajeni do używania przekleństw i obrażania innych w trakcie rozmowy i tak też się zachowują w przestrzeni internetowej. Wiele osób też nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest mowa nienawiści i jakie za sobą niesie skutki.
Jak sobie radzić z hejtem?
- Nie dawaj przyzwolenia
Hejter musi wiedzieć, że coś takiego Ci się nie podoba i nie pozwalasz na takie zachowania.
Jeśli nie zaznaczysz tego, dasz innym osobom pozwolenie na takie traktowanie Ciebie.
- Reaguj, ale nie nerwowo.
Agresja rodzi agresję, dlatego staraj się ze spokojem odnieść do hejtu. Zaznacz, że to jest Twoje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.
- Nie dyskutuj z kimś.
Czasami ktoś chce tylko Cię sprowokować i nie warto brnąć w taką dyskusję.
- Wyznacz granice.
Wyraźne zarysowanie granic spowoduje, że hejter będzie wiedział, że przekroczenie ich wiąże się
z konsekwencjami.
- Spróbuj zrozumieć hejtera
Hejterem nie zawsze jest obca osoba, ale często bywa to ktoś bliski. Zazwyczaj osoby, które krytykują innych, robią to, bo mają zaniżoną samoocenę i takimi działaniami próbują ją sobie podnieść. Porozmawiaj z tą osobą, postaraj się jej pomóc.
- Nie zmieniaj się pod wpływem hejtu.
Znaj swoją wartość. Bądź świadomy swoich zalet i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.
- Obróć w żart.
To pozwoli rozładować napięcie i zakończyć temat.
- Nie tłumacz się nikomu
Dopóki nie sprawiasz nikomu przykrości, masz prawo do swojego zdania i nie musisz się z niego nikomu tłumaczyć.
Trzeba podkreślić fakt, że hejt w mediach społecznościowych jest i będzie obecny przez cały czas, także kiedy publikujemy w social mediach różnego rodzaju treści. Niech te 8 punktów pomoże Ci w radzeniu sobie z nim.