Wiele osób twierdzi, że zbyt długie przeglądanie mediów społecznościowych wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne, ale nie jest to całkowicie prawdą. Warto pomyśleć o nich jako skarbnicy wiedzy – to tam udostępniane są artykuły, ciekawostki, na które warto zwrócić uwagę. Social media nie zawsze muszą być kojarzone z presją, ocenianiem i porównywaniem się do innych, czyli z samymi czynnikami prowadzącymi do zgubienia siebie. Przy odpowiednim podejściu mogą stać się cennym narzędziem wsparcia i rozwoju.
Dostęp do wiedzy i zasobów
Media społecznościowe mogą dla niektórych użytkowników być formą pomocy psychologicznej oraz miejscem wsparcia. Na prawie każdym portalu czy aplikacji istnieją profile związane z pozytywnymi, motywującymi treściami, ćwiczeniami relaksacyjnymi czy poradami, gdzie szukać określonej pomocy. Profile te przeważnie są prowadzone przez osoby z branży psychologicznej, czy też organizacje non-profit, co powoduje wzrost zaufania wśród odbiorców w potrzebie. W dzisiejszym świecie cyfrowym pomoc można znaleźć w każdym miejscu i chwili. Oprócz tradycyjnych konsultacji stacjonarnych czy samych treści w Internecie, istnieją również boty czatowe, jak i konsultacje wirtualne przynoszące szereg korzyści.
Wsparcie emocjonalne i społeczność
Wsparcia emocjonalnego można doświadczyć na różnych grupach, forach czy też kontach temu przeznaczonych. Dzięki takim rozwiązaniom, osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mają możliwość zwierzania się ze swoich problemów, wymiany doświadczeń, poznawania cennych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Wiele osób korzysta z takiego typu rozwiązań, ponieważ czują, że nie są w danej sytuacji same oraz wiedzą, że dostaną wsparcie, na które czekali od dawna. Nie każdy lubi rozmawiać o swoich problemach na żywo, w cztery oczy, dlatego grupy i fora są idealnym rozwiązaniem, dodatkowo jest możliwość zachowania anonimowości przez co osoby potrzebujące pomocy czują się bardziej komfortowo nie ujawniając swojej tożsamości. Na portalach można znaleźć grupy tematyczne, które stanowią ciepłe miejsce, bez obawy o ocenę czy pogardę. Takie grupy to społeczność osób, które chcą pomóc lub znalazły się w podobnych sytuacjach życiowych.
Cyfrowa motywacja
Obserwowanie profili w social mediach promujących zdrowe nawyki i pozytywne myślenie są dobrymi krokami dla osób zmagających się z problemami. Treści udostępniane przez użytkowników mogą być źródłem inspiracji na “lepsze jutro”. Motywujące treści, afirmacje i cytaty pomagają budować większe poczucie własnej wartości oraz nadzieję na poprawę nastroju. Wprowadzanie codziennej dawki motywacji może stać się dobrym posunięciem w budowaniu pozytywnych nawyków. Media społecznościowe w ten sposób mogą stać się narzędziem budującym równowagę psychiczną i motywację do rozwoju.
Media społecznościowe są miejscem, gdzie można dzielić się i budować relacje z osobami o podobnych przeżyciach. Platformy te oferują wiele cennych ogólnodostępnych treści na temat zdrowia psychicznego, które w pewien sposób pomagają z wyzwaniami emocjonalnymi. Aby uniknąć zagrożeń, takich jak nadmierne porównywanie siebie należy świadomie korzystać z mocy social mediów.